جزئیات خبر

عرضه اولیه

عرضه اولیه

سهام عرضه اولیه چیست؟

هنگامی که سهام شرکتی برای اولین بار در بورس عرضه می شود، به روز اول عرضه سهام اصطلاحا عرضه اولیه گفته می شود. در این هنگام درصد مشخصی از کل سهام شرکت برای نخستین بار از طریق بورس اوراق بهادار توسط سرمایه گذاران خریداری می شود. عرضه اولیه یک شرکت در بورس به این معنی نیست که آن شرکت، شرکت تازه ایست. بلکه به این معنی است که به تازگی اجازه خرید و فروش سهام آن در بورس صادر شده است.

چرا قیمت سهام شرکت ها بعد از عرضه اولیه رشد می کند؟

تجربه نشان داده که بیش از ۹5% از عرضه اولیه هایی که در بورس انجام شده، سودآور بوده اند. به همین دلیل برای فعالین بازار همیشه جذابیت داشته است.

یکی از دلایل رشد قیمت سهم بعد از عرضه اولیه، محدودیت در تعداد سهام قابل خریداری توسط سرمایه گذاران و هم چنین محدودیت در تعداد سهام عرضه شده است. علاوه بر این، سهام شرکت ها معمولا در چنین مواقعی کمی ارزان تر از ارزش ذاتی که توسط تحلیل گران برآورد شده است، عرضه می شود تا برای سرمایه گذاران جذابیت داشته باشد. وقتی سهام شرکتی ارزان تر از ارزش واقعی خود به فروش برسد، طبیعتا تقاضا برای آن سهم نیز افزایش خواهد یافت.

چگونه از زمان عرضه اولیه باخبر شویم؟

زمان و شرایط خرید عرضه های اولیه معمولا چند روز قبل از عرضه طی اطلاعیه ای از سوی شرکت بورس یا فرابورس اعلام می گردد.مانند اطلاعیه زیر ، که در این اطلاعیه "نماد سهم شرکت عرضه شده در بورس"، "تعداد سهمیه هر فرد برای خرید عرضه" ، "کف و سقف قیمت سهام در حال عرضه" و اطلاعات دیگر درج شده است.

شما می توانید با عضویت در کانال تلگرامی کارگزاری ایساتیس پویا (isatispooyabrokerage@) از زمان عرضه های اولیه و ده ها اطلاعات سودمند دیگر بهره مند شوید.

 

ساده ترین روش خرید عرضه اولیه چیست؟

شما می توانید با دریافت کد بورسی از طریق ثبت نام درسامانه سجام و ثبت نام غیر حضوری در کارگزاری ایساتیس پویا و احراز هویت از طریق حضور در شعب کارگزاری یا دفاتر پیشخوان منتخب و دریافت نام کاربری و رمز عبور نرم افزار معاملات اینترنتی ، به آسانی و بدون داشتن اطلاعات بورسی زیاد، از روش زیر درخواست خرید سهام عرضه اولیه را چند روز قبل از روز عرضه ثبت نمایید.

 

راهنمای ثبت خرید عرضه اولیه قبل از روز عرضه :

 
گام اول : ورود به سایت شرکت کارگزاری ایساتیس IPB.IR
 
گام دوم : ورود به سامانه معاملات آفلاین  و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور که از طریق کارگزاری دریافت کرده اید.


 
گام سوم : برای استفاده از این سامانه می بایست به میزان: (سقف تعداد) * (سقف مبلغ) +(کارمزد) در حساب کارگزاریتان موجود داشته باشید.

اگر موجودی نداشتید از طریق قسمت واریز آنی مبلغ فوق را واریز نمایید.

 

گام چهارم : ورود به قسمت ثبت سفارش آفلاین
  1. انتخاب قسمت خرید
  2. درج کردن نام نماد
  3. درج کردن حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص البته کمتر از تعداد سهمیه هر کد هم میتوان خرید کرد.
  4. درج حداکثر قیمت ثبت سفارش هر سهم عرضه اولیه
  5. گذاشتن تاریخ روی تاریخ عرضه اولیه
  6. کلیک روی قسمت ذخیره بالا سمت راست 


آیا نیاز به توضیحات بیشتر در خصوص خدمات ارائه شده در کارگزاری دارید؟

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.